فرق بروشور و کاتالوگ چیست؟ +عکس

در دنیای تجارت و کسب و کار هم مثل خیلی از زمینه های دیگر اصطلاحاتی هستند که اکثرا اطلاع کاملی از معنای دقیقشان ندارند و خیلی وقت ها یکی را به جای دیگری استفاده می کنند.

بروشور و کاتالوگ دو مورد از این اصطلاحات غلط اند که زیاد پیش می آید که به جای هم استفاده می شوند. شاید حتی خیلی ها این دو را از پایه یک چیز بدانند. ولی خوب حقیقت این است که این دو با هم متفاوت هستند و فرق بروشور و کاتالوگ چندان جزیی هم نیست.

فرق بروشور و کاتالوگ چیست

اگر صاحب برندی هستید یا حتی به تازگی کسب و کارتان را راه انداختهاید و قصد دارید تبلیغاتتان را شروع کنید، باید فرق بروشور و کاتالوگ را بدانید. پیش از مقایسه این دو، باید اول ماهیت هر کدام را مشخص کنیم.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ وسیله ای تبلیغاتی است که محصولات شرکت شما را معرفی میکند. معمولا به صورت یک لیست است و به صورت کلی و عمومی همۀ خدمات یا محصولاتتان را در یک جا جمع میکند.

اطلاعاتی که در آن درج میکنید شامل نام محصولات، توضیحاتی مختصر دربارۀ آنها، تصاویر مرتبط و راه های ارتباطی و روش هایی برای کسب اطلاعات بیشتر است. کاتالوگ را می توان هم به صورت چاپ شده و هم دیجیتالی در اختیار مشتری قرار داد.

بسته به اینکه سبک و قالب کسب و کارتان چیست، از بین دو روش گفته شده یکی را میتوانید انتخاب کنید. مثلا کسب و کارهای فیزیکی که مشتری ها حضوری به سراغشان می آیند بهتر است از کاتالوگ های چاپ شده استفاده کنند تا بتوانند آن را در اختیار مشتری ها قرار بدهند. کسب و کارها و فروشگاه های آنلاین میتوانند برای سهولت بیشتر به سراغ روش دیجیتال بروند.

بروشور چیست؟

بروشور هم درست مثل کاتالوگ وسیله ای تبلیغاتی است. فعلا بگذارید اینطور بگوییم که بروشور اطلاعات جزئی تر و دقیق تری در اختیار مخاطب می گذارد. کم حجمتر از کاتالوگ است چون معمولا درمورد یک محصول خاص است یا دست کم موردی تر از کاتالوگ است.

در واقع هدف بروشور این است که اطلاعات جزئی تری از محصولات یا خدماتی که قصد معرفی دقیقش را دارید منتقل کند. به طوری که مشتری بعد از خواندن آن بتواند در مورد خریدن یا نخریدن محصول یا خدمات تصمیم بگیرد. با همین تعاریف میشود به فرق عمدۀ کاتالوگ و بروشور پی برد.

فرق بروشور و کاتالوگ چیست

فرق بروشور و کاتالوگ از نظر ظاهری

کاتالوگ معمولا یک سند چاپ شده و صحافی شده، شبیه به یک کتاب یا کتابچه است که ممکن است حجم نسبتا زیادی هم داشته باشد. ولی بروشور عموما یک تکه کاغذ تا شو یا چند تکه کاغذ به هم پیوسته است.

قطع کاتالوگ میتواند بسته به نوع محتوا متفاوت باشد. ولی بروشور معمولا در اندازهای مشخص چاپ میشود. دلیل این ابعاد بخصوص این است که مخاطب بتواند آن را با خودش حمل کند یا به راحتی در جیب بارانی یا کیفش بگذارد.

تفاوت بروشور و کاتالوگ از نظر استراتژیک

تفاوت اصلی این دو ابزار تبلیغاتی در عمق جزئیات و لول ارائۀ این توضیحات است. کاتالوگ معمولا در سطح کلان تر مورد استفاده قرار میگیرد. زمانی که شما تازه قصد تبلیغ و معرفی محصول یا خدماتتان را به مشتری های عمدۀ احتمالی دارید.

در این مرحله کاتالوگ تان را که فرضا پر از اطلاعات معرفی اولیۀ محصولات یا خدماتتان است را به مشتری احتمالی میدهید. مشتری فرضی می تواند شمای کلی محصولات یا خدمات شما را داشته باشد و تصمیم بگیرد که به کار شما علاقمند شده یا خیر. پس می توان گفت که کاتالوگ مشتری ای که ممکن است به کار شما علاقمند شود را شکار میکند.

حالا مشتری به موضوع خاصی از فعالیت های شما علاقمند شده و قصد دارد اطلاعات بیشتری به دست بیاورد. اینجاست که پای بروشورها به میان می آید. مثلا بروشوری دربارۀ سری خاصی از فلان محصول کمپانی شما که اطلاعات دقیق و جزئی در مورد انواع ، نحوۀ عملکرد و آپشن های مختلف طراحی آن میدهد.

حالا مشتری احتمالی که دارد به خرید از شما فکر میکند، به این اطلاعات ریز برای تصمیم گیری احتیاج دارد. نوع دیگری از بروشور هم هست که صرفا وسیلۀ تبلیغ محصول یا خدمتی خاص است. بگذارید با یک مثال بیشتر توضیح بدهیم.

تفاوت بروشور و کاتالوگ در عمل

فرض میکنیم، شما یک کمپانی عمده فروشی بزرگ هستید و در کنار فروشگاه خودتان، برای خرده فروش ها هم جنس میفرستید. کاتالوگ تان را با لیست کامل محصولاتتان پر کرده اید و آن را برای خرده فروش ها می فرستید تا از تمام پتانسیل خریدشان از شما آگاه شوند.

خرده فروشی که پیشتر کاتالوگ شما را دیده علاقمند است که دربارۀ اتوی موی بخصوصی که میفروشید بیشتر بداند. شما میتوانید بروشور کوتاهی که با جزئیات امکانات مدل و روش کار اتو را در آن درج کردهاید، برایش بفرستید تا پاسخ سوالاتش را بدهد. همین بروشور را میتوانید به دست مشتریان فروشگاهتان هم بدهید تا تبلیغی برای آن محصول خاص یا گروه محصولات باشد.

فرق بروشور و کاتالوگ چیست

تفاوت بروشور و کاتالوگ در طراحی

طراحی کاتالوگ معمولا لحنی رسمی تر و جدی تر دارد و لیست وار است. ولی بروشور باید طوری طراحی شود که از نظر بصری جذاب و اصطلاحا آی کندی باشد، تا مخاطب را به مطالعه و مرورش تشویق کند.

ولی این به آن معنا نیست که طراحی کاتالوگ می تواند زشت و سطحی و بی دقت باشد. فراموش نکنید که هردو ابزار تبلیغاتی هستند و هر چقدر طراحی حرفه ای تری داشته باشند، بیشتر نظر مخاطب را جلب میکنند.

تفاوت بروشور و کاتالوگ در چاپ

آخرین فرق بروشور و کاتالوگ در مورد چاپ و تیراژشان است. برای چاپ کردن این دو ابزار معمولا از دو روش عمومی چاپ افست و دیجیتال استفاده میکنند.

فرق بین چاپ دیجیتال با افست در مرحلۀ لیتوگرافی است که در چاپ دیجیتالی وجود ندارد. چاپ افست کیفیت خیلی بالاتری نسبت به چاپ دیجیتالی دارد، ولی زمان بیشتری می برد و هزینۀ بالاتری هم دارد.

تفاوت دیگر در تیراژ چاپ بروشور و کاتالوگ است. خیلی وقتها پیش می آید که کاتالوگ تیراژ پایین تری از بروشور داشته باشد. در تیراژ پایینتر چاپ دیجیتال مقرون به صرفه تر از افست است.

بنابراین بسته به تیراژتان باید روش چاپتان را انتخاب کنید تا هزینۀ اضافی نکرده باشید. در مورد بروشور چاپ دیجیتال میتواند انتخاب بهتری باشد ولی مشکلی که هست کیفیت پایین تر این روش چاپ است. بنابراین اگر قصد چاپ تیراژ بالا دارید میتوانید به سراغ چاپ افست بروید.

154

درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی

شماره مستقیم مدیریت :

8856 380 0912

0822 314 0912

Top