مزایای چاپ افست به چاپ دیجیتال

تعریف چاپ افست

چاپ افست نوعی از چاپ است که طی آن مطالب بر روی سطح لاستیکی یک استوانه برگردانده می‏شوند و سپس این دستگاه آن‎ها را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ حک می‌کند.

دستگاه چاپ افست سه استوانه‌ دارد. در این روش چاپ مطالب بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌شوند و سپس نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌گیرد. شاید بتوان از کمپانی ‌هایدلبرگ آلمانی به عنوان بزرگترین تولیدکننده دستگاه چاپ افست یاد کرد.


در روش چاپ افست می توان فیلم را بر روی زینک کپی نمود.‌‌ تماس‌‌ سطح‌ پلیت‌ با‌ تابش‌ نور‌ فرابنفش و  قابلیت‌ انحلال‌ پوشش‌ سطح‌ آن،‌‌ تحت‌ تاثیر‌ نور قرار‌ می‌گیرد و موجب تغییرات‌ فتوشیمیایی‌ می‎شود.‌ پس از طی این مراحل، پلیت‌ با‌ استفاده‌ از‌ ماشین‌ ظهور‌‌ تصویر‌ را روی سطح مورد نظر چاپ می کند.


دستگاه چاپ افست خشک چیست؟

 در این نوع دستگاه از‌ پلیت‌ تختی‌ استفاده‌ می‌شود‌ که‌ تفاوت‌ بین‌ قسمت‌های‌ تصویردار‌ و‌ بدون‌ تصویر‌ را‌ بدون‌ وجود‌ آب‌ تشخیص‌ می‌دهد.‌  این‌ پلیت‌ها‌ به‌ دلیل پوشش‌ سیلیکونی‌ سطح‌ پلیت‌ و‌ تغییر‌ شکل‌پذیری‌ مرکب ‌‌‌(ink rheology)، از‌ سطح‌ تصویردار‌ برداشته‌ شده،‌ در‌ حالی‌ که‌ سیلیکون‌ بر روی‌ سطح‌ بدون‌ تصویر‌ باقی‌ می‌ماند.‌‌

در این نوع دستگاه، میزان‌ ویسکوزیته‌ مرکب‌ اهمیت زیادی دارد و برای ثابت‌ نگهداشتن‌ غلظت مرکب‌ از‌ تعداد‌ زیادی‌ نورد‌ مرکب‌ برای‌ گرم‌  و‌ سرد‌ کردن‌ آن استفاده می‌شود. 

از معایب این روش، عدم استفاده از آب در فرآیند چاپ است که موجب افزایش دما در سیستم مرکب می‌شود و در نتیجه قدرت چسبندگی مولکولی کاهش می‌یابد. به تبع این امر مرکب‌ به‌ طور‌ کامل‌ از‌ پلیت‌ جدا‌ نمی‌شود‌ و‌ به‌ اصطلاح‌ مرکب‌ به‌ بخش‌های‌ غیر‌چاپی‌ نفوذ‌ می‌کند‌‌ که ممکن است موجب خراب شدن کار چاپ شود. به همین دلیل خنک کردن دستگاه مرکب دهی ضرورت می‌یابد.
مزایای چاپ افست بر چاپ دیجیتال

دستگاه چاپ افست قابلیت چاپ متون و تصاویر را به علت مطابقت سیلندر لاستیکی با بافت سطح چاپ دارد.
چاپ با دستگاه افست بسیار سریع و آسان صورت می‌گیرد.
دستگاه چاپ افست به دلیل عدم تماس مستقیم بین صفحه فلزی زینک و سطح چاپ داراری عمر طولانی است.
در روش چاپ افست، تعداد چاپ با استفاده از زینک‌های با کیفیت در کنار مرکب‌های بهبود یافته تا مرز یک میلیون تیراژ نیز می‌رسد. برای چاپ در تیراژهای بالا افست بهترین روش بوده و بر دیجیتال برتری می‎یابد.
به لحاظ هزینه، چاپ افست با کیفیت بالا و در تیراژهای تجاری با قیمتی نازل صورت می‌گیرد.
دستگاه چاپ افست به دلیل دو ورقی بودن، از تمام ویژگی‌ها و توان تولید بهره می‌برد. در واقع چاپکار می‌تواند در فضای کم با نصب یک ماشین دو ورقی، نهایت استفاده را از فضا ببرد.
روش چاپ افست بهترین و مناسب‎ترین شیوه برای چاپ کتاب‎های‌ ادبی‌ نفیس،‌ مصور و‌ راهنما‌، کاتالوگ‌، مجله، اوراق‌ اداری‌، انواع‌ فرم‌،‌ انواع‌ لیبل،‌ بروشور‌، روزنامه،کارتن‌ مقوایی‌ و‌ پلیت‌های‌ فلزی‌،‌ پوستر،‌ نقشه‌ و‌ تمبر‌ می‌باشد.

دستگاه چاپ افست از سیستم مرکب‌زنی هوشمند استفاده می‌کند. این سیستم مرکبدان ، مقدار لازم مرکب برای هر کار را قبل از شروع چاپ تنظیم می‌کند که این امر میزان باطله را کاهش می‌دهد. به همین دلیل در دستگاه‌های افست خشک میزان باطله در شروع چاپ بسیار کم می باشد.
در روش چاپ افست رنگ‌ها با درخشندگی خاصی بر روی سطوح کاغذی چاپ می‌شوند.

2271
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی
Top
دی ان ان