چگونگی چاپ افست


چاپ افست روشی برای چاپ با بهترين كيفيت و بالاترين تيراژ‏ می‎‏‎باشد که وجود تمام امكانات لازم براي توليد يك سفارش در این شیوه چاپ موجب شده تا كنترل كيفي به شكل مناسب و قابل قبول در تمامي مراحل امكان پذير گردد. 

دقت در آماده سازي فايل، گرفتن خروجي فيلم و تهيه زينك تاثير زیادی بر نتيجه كار خواهد داشت. همچنین بهره بردن از امكانات و مزایای چاپ افست، عمليات تكميلي موجود در خانه چاپ و طرح موجب تسريع در تحويل سفارش به مشتريان‏ می‎‏‎شود.
 چاپ افست DI
چاپ افست DI، همان چاپ افست است که در آن پليت‏ها‏‎ی كار چاپی (زينک‏ها‏‎)، بطور مستقیم در داخل خود دستگاه چاپ، ظاهر‏ می‎‏‎گردد و سپس چاپ 4 رنگ، انجام‏ می‎‏‎شود. به عبارت ديگر، 4 عدد platesetter در داخل دستگاه چاپ افست نصب شده كه بطور مستقیم و همزمان، اطلاعات تفكيک رنگ را از داخل كامپیوتر دريافت‏ می‎‏‎كنند.

كيفيت چاپ افست

از آنجا که در دستگاه چاپ افست از آب استفاده نمی شود لذا استفاده از مركب مرغوب افست بدون آب (waterless)، موجب ایجاد رنگ‌های چاپ شده با جلا و شفافيت‏ می‎‏‎شود. در روش چاپ افست، رنگ‌های مورد نظر با استفاده از كنترل‌های كامپيوتری مركب، بدست‏ می‎‏‎آید که هيچ نيازی به كنترل روی هم خوردن آن‌ها وجود ندارد. در این روش با روی هم خوردن 100 % رنگ‌ها، از همان اولين چاپ، بالاترين وضوح چاپ حاصل می‌شود.

چگونگی چاپ افست

طراحی و آماده کردن طرح

در مرحله طراحی، اسکن، رتوش، اصلاح اوريژينال‏ها‏‎، نمونه گيری، خروجی فيلم يا زينک، تنظيم رنگ‏ها‏‎ و کنترل فرآيند چاپ بواسطه کامپیوتر انجام‏ می‎‏‎شود. 

نقش زینک‏ها‏‎ در چاپ

در50 سال گذشته در ساخت زينك‌هاي افست پیشرفتهای زیاد صورت گرفته است، بطوري كه ماشين‌چي نیازمند تخصص زیادی برای كار كردن با زينك نیست. زينك‌هاي چاپ افست با لايه حساس به نور پوشش داده شده‌اند، لايه حساس قسمت‌هاي بدون تصوير زينك در موقع نوردهي دستگاه قيد كپي طوري تغيير مي‌‌كند كه در موقع ظهور شسته و پاك‏ می‎‏‎گردد. برخی از زينك‌های دستگاه چاپ از جنس آلومينيوم ساخته شده اند.
البته بعضي از زينك‌ها كه براي كارهاي چاپي با تيراژ زياد مورد استفاده قرار‏ می‎‏‎گیرند، از تركيب چند فلز ساخته مي‌‌شوند؛ برای مثال زينك‌هاي مسي مصرفي در چاپ‌هاي پرتيراژ.

لايه حساس زينك‌هاي نگاتيو بايد به گونه ای باشد كه در برابر نور سخت و پوشش آن غيرقابل حل شدن گردد. پس از نوردهي، زينك زير فيلم نگاتيو داروهاي ظهور يا زينك‌شويي، پوشش قسمت‌هاي نور ديده را پاك مي‌‌كنند و اين قسمت‌ها به سطح بدون تصوير چاپي تبدیل‏ می‎‏‎شوند. زينك‌هاي پوزتيو از پوشش قابل حلی در برابر نور برخوردارند که در موقع ظهور، قسمت‌هاي نور نخورده به عنوان قسمت‌هاي چاپ ‌شونده ظاهر‏ می‎‏‎شود.


نوردهي بيش از اندازه در ظهور زينك‌هاي نگاتيو، موجب درشت شدن ترام مي‌‌شود،‌ در حالي كه همين شرايط در كار با زينك پوزتيو عامل ريز شدن و سوزني شدن ترام‏ می‎‏‎گردد. زينك پوزتيو بیشترین کاربردها را در چاپخانه‏ها‏‎ دارند.
کار با زينك‌هاي نگاتيو آسان‌تر بوده و موجب صرفه جویی فیلم‏ می‎‏‎شود. كنترل روي هم خوردن زينك پوزتيو آسان‌تر است و انعطاف‌پذيري بيشتري را در كنترل محدوده درصد كم‌ترام و ترام‌هاي سوزني ایجاد‏ می‎‏‎کند. 
زينك‌هاي حساس از دو نوع «افزايشي» يا «كاهشي» می‎باشند.
زينك‌هاي افزايشي مواد تقويت‌كننده تصويری كه در مرحله ليتوگرافي به آن اضافه مي‌‌شود، اين مواد در مرحله ليتوگرافي، به همراه پوشش غيرحساس به نور از قسمت‌هاي بدون چاپ زينك پاك مي‌‌گردند. 
با انجام عمليات بعد از ليتوگرافي ‏می‎‏‎توان دوام زينك‌هاي پوزتيو و يا نگاتيو را افزايش داد. زينك‌هاي پوزتيو بعد از سوزانده شدن در حرارت بيش از 249 درجه سانتي‌گراد، براي چاپ با تيراژ بيش از يك ميليون گردش مناسب‏ می‎‏‎باشند.

انواع زينك مصرفي حداكثر تيراژ چاپ‌

زينك حساس (نگاتيو) ديازو 75000 - 10000
زينك حساس به نور از نوع دستي 75000 - 500
زينك حساس فتوپليمر (نگاتيو) 1000000- 10000 
زينك‌كاغذي، پلاستيكي و يا تركيبي از هر دو 10000 - 100 
زينك حساس ديازو يا فتوپليمر (پوزتيو) 1000000- 10000

رنگ‏ها‏‎ی چاپ افست

دستگاه ايميج ستر Image Setter از كار خروجي گرفته مي شود. در كار‏ها‏‎ي چهار رنگ چهار فيلم كه نشان دهنده رنگ‎هاي سايان (آبي) C ماژنتا (قرمز) M زرد Y مشكي K مي باشد به دست مي آيد (CMYK). دستگاه ايمج ستر شبيه به چاپگر است با اين تفاوت تغذيه آن به جاي كاغذ فيلم است.

لیتوگرافی

فيلم‏ها‏‎ي هر رنگ بصورت جداگانه در دستگاهي به نام قيدكپي قرار مي گيرد و پس از عمل نوردهي بر روي زينك، نقش فيلم مي افتد و سپس زينك ظهور‏ می‎‏‎کند. بدين ترتيب چهار زينك از هر رنگ بدست‏ می‎‏‎آید. در سيستم‏ها‏‎ي پيشرفته‏تر كپي زينك حذف شده که با بكارگيري دستگاهي به نام پليت ستر Plate Setter بطور مستقیم از فايل طرح مورد نظر، زينك يا پليت تهيه مي شود.
در برخی مواقع زينك‏ها‏‎ را به زينك سوزاني مي فرستند تا با سوزاندن زينك‏ها‏‎ تيراژ آن افزایش یابد. زينك‏ها‏‎‏ می‎‏‎توانند تا تيراژ 50 هزار عدد را با کیفیت بالا چاپ نمایند از این رو زينك‏ها‏‎ از ليتوگرافي به چاپخانه ارسال مي شوند. در اين مرحله زينك هر رنگ به برج مربوط به آن رنگ در ماشين چاپ وصل مي شود و در هر برج مركب مورد نظر ريخته مي شود. كاغذ از يك طرف وارد ماشين چاپ شده و پس از عبور از هر برج نقشهاي مربوط به رنگ آن برج را با همان رنگ به جذب‏ می‎‏‎نماید.

روش کار افست gto

ماشين چاپ از غلطكهاي متعدد تشكيل شده كه مركب را بطور يكنواخت به زينك مي‎رساند. ابتدا زينك توسط غلطكي قسمتهايي را که نقش ندارند، مرطوب‏ می‎‏‎کند. مركب توسط غلطك ديگري بر روي زينك ماليده مي شود و چون مركب چرب است، روي قسمتهاي مرطوبی كه در فرایند چاپ نقشی ندارد. جذب نمی شود. به تبع این امر، نقش از روي زينك به روي لاستيك منعکس‏ می‎‏‎شود و بعد از آن به كاغذ انتقال‏ می‎‏‎یابد.

مواد قابل چاپ با روش افست

افست رول: مقوا و كاغذ رول
افست آب الكل: مقوا، كاغذ وكاغذ پشت چسبدار
افست خشك: كاغذ، فلز به شكل ورق، مقوا و CD


2556
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی
Top
دی ان ان