چاپ افست روی سطوح مختلف

چاپ افست تنها برای کاغذ نبوده و برای سطوح دیگری از قبیل پارچه، فلز و نایلون نیز قابل استفاده می‏‎باشد. در اینجا به شرح چاپ بر روی این سطوح می‏‎پردازیم.

چاپ افست بر روی فلز

كار چاپ افست بر روي فلز تا حدود زيادي به چاپ افست روي كاغذ شباهت دارد. برای کار عموما كارها به شكل تنپلات می‏‎باشد و يا اينكه طرح به گونه اي است كه ظرافت خاصي در آن به كار نرفته است و از زينك‎هاي مسي که دارای مقاومت بيشتري هستند و امكان چاپ در تيراژ‎هاي ‎بالاتري را امکانپذیر می‏‎کنند، استفاده می‏‎شود.

در كارهاي چاپ ظریف بر روی فلز، زينك‎هاي آلومينيومي به کار برده می‏‎شوند.

قبل از اينكه عمليات چاپ بر روي فلز صورت بگیرد، ابتدا باید ورقه‎هاي فلز را، كه اغلب به شكل قوطي‎هاي مواد خوراكي هستند، با پوششي از لاك، اندود كرده و سپس براي چاپ ارسال نمود.

بر روي ورقه‎هاي فلز به ضخامت حدود 18/0 تا 3/0، بسته به نوع كار ممكن است ابتدا به عنوان آماده‏سازي چاپ، بصورت سفيد یک رنگ چاپ گردد که ممکن است رنگ سفید نیز بشکل مركب چاپ شده باشد.

 در برخی مواقع ممکن است به دو بار چاپ نیاز باشد تا سطح فلز كاملا پوشيده و رنگ‎هاي چاپ به خوبي بر روي آن مشخص شوند‎.

به دلايل مختلف از قبیل ‎نوع مركب‎هاي استفاده شده، جنس فلز و فشاري كه سيلندر لاستيك بر سطح فلز وارد مي كند، رنگ‎هاي تنپلات را از ترام جدا و به کار کیفیت بالایی می‏‎بخشد. در این شرایط ترام و تن پلات نیز قابل کنترل می‏‎باشند.

پس از چاپ، عمليات ورني روي فلز انجام مي شود و به دنبال آن ورقه‎هاي فلز در يك خط بشکل مجزا بر روي قفسه‎هاي مختلف قرار گرفته و به صورت رديفي وارد كوره خشك كن مي گردند كه دارای 15 متر ‎طول می‏‎باشند.

در پایان ورقه‎هاي فلز چاپ شده روي هم قرار می‏‎گیرد و به منظور برش و تبدیل به قوطي ‎برای گارگاه قوطي سازی ارسال می‏‎گردد.

در محيط چاپخانه افست روي فلز به دليل وجود كوره‎هاي خشك كن وورقه‎هاي فلز، فضای محیط گرم و پر سر و صدا می‏‎باشد و كوره‎هاي خشك داراي سيستم خنك كننده هستند كه بعد از حرارت دادن به ورقه‎هاي فلزي چاپ شده و قبل از انكه ورقه‎ها در طرف ديگر كوره بر روي هم قرار گيرند، تمامی ورقه‎ها در مسير خود خنك مي شوند تا به يكديگر نچسبند. 
در این حالت سيستم خنك كننده از يك طرف هوا را به روي قطار ورقه‎هاي فلز می‏‎فرستند و از سوی دیگر هوای مكيده شده به بيرون فرستاده مي شود.

در هر نوبت از چاپ افست فلز و قبل از چاپ رنگ ديگر، ورقه‎هاي فلز باید از كوره خشك كن رد شوند.

با توجه به نوع محصولی كه در درون قوطي فلزي ریخته می‏‎شود، باید از پوشش‎هاي مختلفي براي داخل قوطي استفاده كرد.

در هر حال پوشش يا لاكي كه براي محافظت از مواد داخل قوطي به کار برده می‏‎شود، در حرارت‎هاي بالا بر روي سطح فلز قرار مي گيرد. به همین جهت در ابتدا و انتهای عملیات چاپ افست، باید وضعيت پوشش داخلي مشخص شود.
از آنجا که رنگ‎هاي چاپ در كوره اي كه جهت پوشش دادن به فلز به كار مي رود، آب می‏‎شوند، نمي توان فلز را پس از چاپ، پوشش داد و از این رو باید این کار باید قبل از چاپ صورت بگیرد.

فلزاتی که با استفاده از فرایند چاپ افست، عملیات چاپ بر روی آنها انجام می‏‎شود، عبارتند از جعبه محصولات مختلف از قبیل جعبه شيريني، شير خشك، چاي، گز، اسپري، رب گوجه، نوشیدنی، كرمها و ...

نکاتی در چاپ افست بر روی فلز 

از آنجا در سيستم‎هاي چاپ جنس مواد چاپ شونده لغزنده است، لذا كنترل ريجيستر شدن رنگها نیز با دشواری بیشتری مواجه می‏‎شود.

در این اين شيوه چاپ نيز با سختی انجام می‏‎گردد. از این رو طراحان و چاپگر در زمان فرایند چاپ بايد دقت مضاعفي داشته باشند.

چاپ افست بر روی سطوح مختلف
برای کیفیت کار می‏‎توان از دو تكنيك OVERPRINTو TRAPPING استفاده نمود. برای مثال در يك طرح نوشته که به رنگ آبي تن پلات امده ‎است و زير آن رنگ زرد قرار دارد، بهتر است که به منظور جلوگيري از سفيدك از تکنیک TRAPPING استفاده کرد.
در روش چاپ افست بر روی فلز توصیه می‏‎شود كه ترام‎ها از تن پلات جدا شوند چرا که اگر رنگ مشكي به صورت تن پلات (SOLID) در طرح وجود دارد و از سوی دیگر نیز ‎بهتر است ‎كه براي رنگ مشكي تن پلات زينك بصورت مجزا تهيه گردد. علاوه بر این براي رنگهاي ديگر نيز كه به شکل تنپلات و ترام تبدیل شده اند، باید به مثابه رنگ مشكي عمل كرد.

 چاپ افست بر روی نایلون

نایلون‎هایی که در فروشگاه‎ها در اختیار مشتریان قرار می‏‎گیرند و به طور کلی نایلون‎ها و جلد مواد غذایی و ... نیازمند طراحی و چاپ می‏‎باشند تا اطلاعاتی از قبیل نام تجاری شرکت، ترکیبات محصول، نحوه استفاده از محصول، آدرس و شماره تلفن شرکت و ... بر روی آن درج شود.

از این چاپ نایلون اهمیت پیدا می‏‎کند. برای این کار می‏‎تواند از فرایند چاپ افست استفاده کرد که در زیر به شرح آن می‏‎پردازیم.

یکی از نکاتی که برای فرایند چاپ افست بر روی نایلون باید مورد توجه قرار بگیرد، استفاده از کیسه‎های پلی اتیلن به عنوان یک محصول فوق العاده رایج و به صرفه جهت بسته بندی محصولات می‏‎باشد.

از جمله موارد مصرفی این کیسه‎ها استفاده در مصارف صنعتی، تجاری و مواد غذایی می‏‎باشد که موجب افزایش کیفیت چاپ و در نتیجه افزایش میزان مشتریان می‏‎شود.
در چاپ افست می‏‎توان نایلون‎ها در در تیراژهای بسیار بالا و با قیمت کم چاپ نمود. به علت عدم برجستگی و یا فرورفتگی در چاپ افست بر روی نایلونها، می‏‎تواند یک روش کاربردی و مفید باشد.


1830
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی
Top
دی ان ان