چاپ افست چيست ؟


نوعي چاپ كه در حال حاضر به شکل وسیعی به منظور چاپ مجله، بروشور، کاتالوگ، پوستر، کتاب و ... موررد استفاده قرار می‎گیرد، چاپ افست نام دارد. این چاپ عموما بر روی کاغذ، فلز و یا نایلون انجام می‎شود و تعداد تیراژ آن بیشتر از 1000 عدد می‎باشد.

کیفیت چاپ عالی و مورد پسند بسیاری از مشتریان است. دستگاه هایی که برای چاپ افست مورد استفاده قرار می‎گیرند، چاپ هایی با سایزهای 5 * 35 سانتيمتر تا 100*70 و یا سايز 140 *100 را منتشر می‎نمایند. 

رنگ هایی که در چاپ افست استفاده می‎شود عموما CMYK می‎باشد که رنگ ها را به شکل متمایزی بر روی سطح مورد نظر چاپ می‎کند، سپس عمل ترکیب رنگ صورت می‎گیرد.

در برخی دستگاه های چاپ افست، یک ستون رنگ وجود دارد که در هر بار مكش كاغذ مي توانند تنها يك رنگ را روي كاغذ چاپ نمایند. در برخي دیگر از دستگاه‎ها نیز دو رنگ یا چهار رنگ وجود دارد كه چاپ هر چهار رنگ را با يك بار مكش كاغذ انجام مي دهند.
دستگاه هاي چاپ افست که قابلیت چاپ با 5 رنگ دارند می‎توانند علاوه بر چاپ هم زمان CMYK، چاپ رنگ پنجم برای مثال نقره اي يا طلايي يا رنگ هاي ساختگي و يا چاپ ورني را نیز انجام دهند.

چگونگی چاپ افست

در تكنولوژي چاپ افست، براي چاپ هر رنگ بر روي كاغذ از سه استوانه اصلي استفاده مي‌شود. به دور غلطك اول، زینک که به شکل صفحه اي فلزي از جنس آلومينيوم است، پيچيده مي شود.

زینک در واحد پيش از چاپ موسوم به ليتوگرافي، ایجاد می‎گردد. فايلي كه در ليتو گرافي به منظور چاپ ارسال شده، به 4 رنگ تشكيل دهنده آن (CMYK) تقسيم شده و فايل مربوط به هر رنگ با نوعي از مواد پليمري ویژه بر روي سطح ورقه آلومينيومي چاپ مي گردد.

 جنس سطح زينك از ماده پليمري پوشانده شده است و طوری عمل می‎کند كه نمی توان عنوان مركب را به خود جذب نماید در عین حال می‎تواند آب را بخوبی جذب کند.

بخش پليمري می‎تواند بالعکس نیز عمل کند و  مركب را بخود جذب نماید اما نمی تواند آب را جذب کند. در دستگاه چاپ افست، دو غلط كوچك با غلطك اصلي زينك تماس دارند که يكي از آنها با محفظه مرکب پیوند دارد و ديگري با محفظه آب. 

بسته به تصويري كه با مواد پليمري بر سطح آن نقش بسته، غلطك زينك مركب را از غلطك بخود جذب می‎نماید و دیگر قسمت ها فقط مرطوب می‎شود.

پس از اين، دستگاه رنگ جذب شده را به غلطك پاييني كه از جنس لاستيك است، انتقال می‎دهد و غلطك هم بر روي كاغذ مي‏چرخد و مركب را به سطح كاغذ منتقل مي نماید. غلطك زيرين كاغذ را به سمت غلطك لاستيكي فشار می‎دهد.

مكانيزم چاپ افست

دستگاه چاپ افست با چهار رنگ مكانيزم بالا، 4 بار در طول دستگاه تكرار مي شود. از این رو اندازه ها و ابعاد دستگاه هاي چاپ افست به اندازه و سایز چاپ آنها و همچنین به تعداد رنگ آنها بستگی دارد. هزینه ای که برای خرید دستگاه هاي چاپ افست  صرف می‎شود نیز به همين امر، كمپاني توليد كننده و سال توليد دستگاه بستگي دارد.

چاپ افست چيست ؟

نحوه کارکرد دستگاه چاپ افست چهار رنگ

چهار رنگ بودن دستگاه چاپ افست از طریق تعداد ستون هاي رنگ به راحتي صورت می‎گیرد. از آنجا که چاپ رنگها در سيستم چاپ افست به شکل مجزا و جداگانه صورت می‎گیرد، تطبيق دقيق رنگ‎ها بر روي هم از موارد بسيار مهم در كيفيت چاپ محسوب می‎شود.  

در دستگاه های چهار رنگ قدیمی، تطبيق رنگها بشکل دستی و از طريق سيستم هاي مكانيكي انجام می‎شود كه در بسياري در آن خطاهایی صورت می‎گرفت که موجب سايه دار شدن عكس ها و بویژه مطالب نوشتاری می‎گردید.
در اين سيستم ها تجربه و دقت مسئول چاپ در رسيدن به كيفيت چاپ مطلوب اهمیت زیادی داشت این در حالی است که دستگاه های جدید، تطبيق رنگ بواسطه كامپيوتري و از طريق سيستم هاي ديجيتال انجام می‎شود و نقش اپراتور و کاربر كاهش پيدا كرده است اما كاربران اين دستگاه چاپ افست باید از توانایی کار با کامپیوتر برخودار باشد.

نحوه محاسبه قيمت چاپ در دستگاه های چاپ افست به اين شکل است كه از 1 تا 5000 برگ، هزينه ثابتی براي چاپ دريافت مي شود اما به دلیل اينكه هزينه ساخت زينك ثابت است و به تيراژ كار بستگي پيدا ندارد، لذا با افزايش تيراژ چاپ هزينه چاپ هر برگ كمتر می‎شود.

از این رو گفته می‎شود که در چاپ افست تیراژهای پایین مقرون به صرفه نیست و بیشتر برای تیراژهای بالا مورد استفاده قرار می‎گیرد.

دستگاه چاپ افست

ساختار یک دستگاه چاپ افست بر اساس کاغذ مصرفی آن تقسیم بندی می شوند که گاهی کاغذ مصرفی رول و گاهی ورق می باشد. از آنجا که دستگاه های چاپ ورقی در مقایسه با دستگاه های چاپ رول بیشتر است، لذا ما در این جا دستگاه چاپ ورقی را شرح می دهیم.

بخش های مختلف و عمده ‎یک دستگاه چاپ افست عبارت است از:

- واحد تحویل که کاغذ های چاپ شده را به روی یکدیگر جمع آوری و آماده ‎انتقال می نماید.

- واحد چاپ که شامل بخش رطوبت و مرکب دهی و تامین فشار دستگاه را انجام می دهد.

واحد تغذیه  یا آپارات که عمل انتقال کاغذ به درون دستگاه را بر عهده دارد.
عوامل فنی، اقتصادی و کیف مطلوبی که مشتریان از رسانه ‎چاپی انتظار دارند، موجب شده تا بسیاری از تنظیمات و مراحل تولیدی دستگاه چاپ امروزه بشکل خودکار انجام شود.

4030
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی
Top
دی ان ان